Hüäl aol ots peremees orja, halval aol ori peremeest.

Inimhetked ja kohtumisretked. Kohtumisõhtu Ena Metsaga.

21.02.2018 18:00

Värska Raamatukogu

Lood inimhetkedest ja kohtumisretkedest jõuavad Värskasse

Veebruaris asub giid, maailmarändur ja raamatuautor Ena Mets taas mööda Eestimaad rändama ning jõuab seekord oma jutuõhtuga „Inimhetked ja kohtumisretked“ ka Värskasse. Ena lähtub lugude valikus Maupassant’i mõttest „Meie elule annavad väärtuse teised elud, keda teel kohtame“. Oma retke alustab ta Võrust ja lõpetabki Värskas, peatudes kokku viieteistkümnes Eestimaa paigas. Värska raamatukogu võtab Ena Mets’a koos tema lugudega vastu 21. veebruari õhtul kell 18:00.

Ena lapsepõlveunistuseks oli kirjanikuks saada ning aastaid on ta elanud kirevat elu, töötades mitmel maal giidina ning elades siin ja sealpool maakera. Eelmise aasta veebruaris otsustas ta esmakordselt üles astuda päris jutuvestjana. Võttis ta kaasa oma esimese raamatu „Naeratava kuu inimesed“ ning käis läbi 13 Eestimaa raamatukogu, kus kohtus kokku ligi 400 inimesega. See oli Ena jaoks inspireeriv ja rikastav kogemus. „Enam ei ole jutuvestjad ainult Lumekuninganna muinasjutus,“ ütleb ta. Eelmisel aastal võeti Ena Mets’a esimene jututuur „Naeratava Kuu rännu- ja raamatulood“ kõikjal soojalt vastu. Võru raamatukogu juhataja Inga Kuljus leidis, et jutuõhtut sobisid suurepäraselt iseloomustama sõnad Tove Janssoni näituse pealkirjast: „Elada, unistada, hõljuda.“ Osalejad läksid jutuõhtutelt koju sõnadega „hoopis teistmoodi elamus“ ja „natuke maagiline“. Ena Mets tegeleb jutuvestmisega ka oma giidi-, terapeudi- ja väeretketööde raames – lugudel on tema jaoks tervendav ja jõudu andev vägi.

2018. a. veebruaris jututuuril põimib Ena Mets kokku vested kummalistest-rikastavatest kohtumistest retkedel Eestis ja mujal ning vahele mõned millegi poolest mällu sööbinud muinaslood. Natuke toob ta Värskasse ka oma eelmise jututuuri lugusid ja raamatu „Naeratava kuu inimesed“. Alanud aasta on ka Eestimaa suur juubeliaasta, nii on lugude õhtust pühendatud Eesti ja eestlaste lugudele. Suure uruguai kirjaniku Eduardo Galeano sõnul „koosneb maailm lugudest“, mitte aatomitest. Nii soovib Ena Mets talvisel külmal ja pimedal ajal tuua inimesed nendesse maailma osakestesse – lugudesse, mis paneksid uuesti elama ka kuulajate endi lood ning annaksid keset talveväsimust ja -pimedust jõudu ja inspiratsiooni. Ligi kahe tunni jooksul saavad osalejad lugude vahele ka kuuma teed ning sansula-helisid.

Lisainfo : Eha Kütt

varska.raamatukogu@setomaa.ee

+372 5343 6664