Vaka vannutas, kõvvõr miis liiguta-ai kõrvage'.

Toimus looduslaager Piiriveere piirkonna noortele (0)

21.-22. mail osalesid Meremäe, Orava ja Värska koolide õpilased Siksalis toimunud looduslaagris. Igast koolist oli laagrisse tulnud seitse 1.-5. klasside last.

Õpilased jagati neljastesse gruppidesse ning see andis hea võimaluse lähemat tutvust teha ka teiste koolide esindajatega. 6.-9. klasside õpilastele toimub analoogiline laager sügisel.

Laager algas telkide püstitamise õppega. Magamiskotis ja magamisalusega magamine kellelegi võõras ei olnud. Küll aga oli palju neid, kes ise varem telki ei olnud üles pannud ning seega oli, mida siin õppida. Lõunasöögi järgselt prooviti järele, kuidas on võimalik looduslikke vahendeid kasutades puhtaks saada sööginõud.

Edasi järgnes matk, mille käigus toimus matkatarkuste õpe – loodusmärkide järgi ilmakaare määramine, ohutu liikumine maastikul, inimtegevuse jäljed looduses. Õhtuse laagriprogrammi muutsid sisukamaks drooniõpe looduskeskkonnas ning metsakaamerate õpe ja nende paigaldamine. Õhtusöögi järgselt jäi aega veel mängudeks ning loomulikult ei jäänud olemata ka lõkkeõhtu. Läheduses asuvast lepavõsast sai iga soovija endale materjali, et meisterdada vardake lõkkel viinerite ja leiva küpsetamiseks. Päev oli olnud toimekas ning öörahu saabus juba kella üheteistkümne paiku. Kes valis ööbimiseks majakese, kes telgi, see oli juba varem ära jaotatud ning igaüks sai endale sobival hetkel magamiskotti pugeda.

Loodusõppeid jagus ka laagri teise päeva. Õpiti lõkkekoha valikut ning erinevaid lõkke süütamise võimalusi, samuti inimtegevuse jälgede kaotamist looduses. Matka käigus uuriti loomade jälgi ning toimusid ka loodusmängud. Põgusat käsitlemist leidis sõlmede tegemine – igati vajalik oskus looduses hakkama saamiseks. Peale lõunasööki analüüsiti üheskoos kahe päeva jooksul tehtut ning kõik osalejad said ka magusaga tunnustatud.

„Looduses käies ja viibides on olulised kolm oskust – märgata, luua seoseid, teha järeldusi,“ ütles matkajuht Aigar Liping. Selleks, et midagi looduses märgata, peab omama eelnevaid teoreetilisi teadmisi loodusest, selgitas ta edasi. „Kui need oskused on olemas, siis ka juba varem läbi käidud koht või rada on sinna uuesti minnes taas uus, sest looduses kõik kogu aeg muutub ning alati on võimalik midagi uut näha ja avastada“, rääkis Eesti Ellujäämisseltsi juhataja A. Liping.

Loodusalaseid tegevusi Piiriveere noortele on ees ootamas veel palju. LEADER projekti „Loodusõpe – huvitegevus Piiriveere piirkonna noortele“ raames viib MTÜ Eesti Ellujäämisselts aasta jooksul läbi 18 loodusõppepäeva ning 4 kahepäevalist looduslaagrit Meremäe, Orava ja Värska valla koolide õpilastele ning samuti koolituspäeva Piiriveere piirkonna koolide õpetajatele. Loodusõppepäevad keskenduvad kliimamuutuse ja säästva arengu teemadele.

Lisainfo: Aigar Liping, MTÜ Eesti Ellujäämisselts, aigar@loodusmatk.ee, tel 5277846Kommentaarid

Kommentaare pole

Kommentaari lisamine

CAPTCHA
Kontrollkood