Obinitsa koguduse rahvatarõ ja kellatorn
Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku Obinitsa Issanda Muutmise Kogudus sai 2021. aasta teises taotlusvoorus projekti „Kööginurga ja koosviibimisteks võimaluse loomine Obinitsa kiriku kellatorni all asuvasse rahvatarrõ“ teostamiseks toetuse 2500 eurot. Selle toetuse abil hakatakse rajama koosviibimisteks sobivat rahvatarõ Obinitsa kirikusse.
Obinitsa kogudus otsustas luua rahvatarõ – kööginurga, mis sisaldab koosviibimiste jaoks vajalikke seadmeid, mööblit, nõusid. Kööginurk on vajalik selleks, et koguduse liikmed saaksid pärast teenistusi koos istuda, sooja jooki ning veidi sööki maitsta, juttu ajada, sünnipäevi ja pühi pidada. Päris tihti on kirikus ristimisi, rahvatarõ on koht, kus saab külalistele korraldada väikese kohvilaua. Matuste korral saavad omaksed külmal ajal seal katta matuselaua. Ka väikeste loengute, külalisesinejate vastuvõtuks on selline ruum koos kohvi- ja teejoomise võimalusega hea.
Toetus võimaldas osta kööginurga jaoks köögitarvikud. Tegevus viidi ellu 2022. aasta juuni alguseks ning soetatud tarvikud leidsid kohe ka kasutust nelipühi teenistusel, mis ühtis Obinitsa koguduse 70 aasta väärika tähistamisega.
Kaido Kooser: "Toimus ajalooline sündmus Obinitsa kogudusele, kui Vabariigi President tuli üle andma Valgetähe viienda klassi ordenit väljapoole Tallinnat - Setomaale Obinitsa. Kuni 6. augustini 2022 pole ükski Eesti president külastanud Obinitsa kirikut. Setomaa Edendüsfondi abiga soetatud köögitehnika "töötas täie võimsusega". Obinitsa koguduse nimel tänan veelkord toetuse eest."
Presidendi visiidi jäädvustus Facebookis
***
Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku Obinitsa Issanda Muutmise Koguduse sai 2023. aasta esimeses taotlusvoorus projekti „Obinitsa kiriku kellatorni ruumide kaasaegsemaks ja ohutumaks muutmine“ teostamiseks toetuse 600 eurot. Projekti eesmärk oli renoveerida kiriku kellatorni, et oleks võimalik korraldada jätkutegevusi ning kasutada kellatorni ruume hoiustamisks ja arhiveerimiseks.
Projekt viiakse ellu 2023. aasta sügiseks viidi projekt ellu. Vahetatud on kellatorni ohtlikud kinnitused, mis pärinesid aastast 1952, samuti ajutised kinnitused ja toed. Lisaks korrastati ruume, mis nüüd on valmis II etapis hoiuala rajamiseks.
Kaido Kooser: "Renoveeritud kellatornis said huvilised Maarjapäeval proovida kella löömist. Kellatorni külastamise vastu on huvi tundnud kirikut külastanud grupid ja seda oleme neile ka võimaldanud."