Hummõnist hoitkõ leibä, hoitku-ui kunagi tüüd.

Majandusõpetus Setomaa koolides 2017/2018 õppeaastal

2007. aastast alates korraldab SL Setomaa arenguprogrammi toetusel majandusõpet ja õpilasfirmade tegevust kõigis Setomaa koolides. Projektijuhina on tegutsenud Ingrit Kala.

2017/2018 õppeaastal oli projekti üldine eesmärk anda siinse piirkonna noortele häid ettevõtlusalaseid teadmisi ja võimalusi õpilasfirmades tegutseda. Projekti käivitamisega jätkati senist edukat Setomaa koolide koostööprojekti.

Setomaa koolide 190 õpilast sai uusi teadmisi ettevõtlusest, 28 aktiivset koolinoort tegutses õpilasfirmades ja osales laatadel, 20 nooremat õpilast osales ettevõtluslaagris, üheksa õpetajat osales õppereisil ning kolm kooli sai uusi vahendeid, et õpilasfirmad saaksid edaspidigi paremini tegutseda.

Projekti tulemusena valmisid taas omanäolised tooted, noored said oma loovust väljendada. Valmisid kangastelgedel kootud kotid, kaardid, kalendrid, kodukaunistuse ehted, puidust esemed. Müügiks pakuti laatadel sõira, kooki ja komme ning slacklaini proovimise teenust jm. Noored said kõvasti kogemusi juurde nii müügitöös, suhtlemises kui väljapanekute
kujundamises. Kolme kooli õpilased osalesid õppekäigul Lätimaale. Külastati Läti ettevõtjaid ja Riia rahvuslikku käsitöölaata. Õppeaasta jooksul moodustati üheksa firmat: kolm õpilasfirmat (ÕF Släkk, ÕF Tähesära, ÕF Meie aeg, kõik Värska gümnaasiumis) ja kuus minifirmat (MF Tipi ja Täpi kommivabrik ning MF LIKE Meremäe Koolis; MF Kandekotid
ja MF Kodu Ilusaks Värska Gümnaasiumis, MF Poloda BAG ja MF Poloda meistrid Mikitamäe Koolis).

Kokku osaleti kaheksal laadal: rahvusvaheline ÕF laat Värskas, Pärnu laat, Tallinnas õpilasfirmade laat, kolm kohalikku jõulu- ja koolilaata, Seto Folgi laat ja Seto Kuningriigipäeva laat.

20 õpilast osales 3-päevases laagris, mida korraldasid MTÜ Ettevõtluslaager inimesed.

Projekti toetas Setomaa arengu programm.