Niidse lainat, rihma massat.

Hilana Taarka nimelise omakultuuripreemia laureaadid on selgunud (0)

Setomaa vald annab Hilana Taarka omakultuuripreemiat välja esimest korda. Varasemalt andis teistel tingimustel preemiat välja Meremäe vald. Hilana Taarka nimeline omakultuuripreemia on tunnustus seto pärimuskultuuri ja keele edasikandmise eest läbi uusloomingu ja uustöötluse kaudu. Igal aastal antakse kaks preemiat: seto pärimuskultuuri töötluse eest ja setokeelse uusloomingulise kirjutise eest.


Komisjon otsustas preemia seto pärimuskultuuri töötluse eest anda Taarka pärimusteatri lavastusele Vanahunt. 2018.a. suvel 3. augustil Treski küünis esietendunud “Vanahundi” aluseks on 2015.a. Andreas Kalkuni poolt koostatud Seto kirävara sarjas ilmunud seto päritolu sõduri ja seikleja Feodor Vanahundi “Ilosa’ ja pogana’ jutu’”. Tegemist on teatri jaoks keerulise alusmaterjaliga, sest lugude rütmis on palju kordusi, ent kogumiku erinevaid lugusid ja teemasid on keeruline dramaturgiliselt ühtseks looks vormida. Hästi kirjutatud, lavastatud ja mängitud lavastus on pälvinud üleriigiliselt palju tähelepanu ning tunnustust. Lavastust etendatakse Treski Küünis, Setomaal.
Autor Feodor Vanahunt, lavastaja Helena Kesonen, dramaturg Ott Kilusk, kunstnik Mailiis Laur, valguskunstnik Elerin Tammel, helikunstnik Liisa Koemets. Näitlejad Artur Linnus, Agur Seim, Jekaterina Burdjugova, Kristian Põldma, Siim Angerpikk, Eduard Tee, Martin Tikk, Vootele Ruusmaa ja Claus Mooste. Projektijuht Riin Tammiste.


Preemia setokeelse uusloomingulise kirjutise eest otsustas komisjon anda Matis Leimale pärimuslike autoripalade kogumik “Luitekass” eest. Raamatus on üheksa Matis Leima loodud karmoškalugu, noodistatud kergemas ja keerulisemas variandis, juhised palade mängimiseks, nende saamislood ja ka salvestatud lugude digitaalne kuulamisvõimalus. Matis Leima loomingut kuuleb ka ansamblis Zetod, tuntuimateks Matise lugudeks ongi kogumiku nimilugu “Luitekass” ja “Petseri palamine”.

Hilana Taarka omakultuuripreemiate pidulik üleandmine toimub pühapäeval, 28. aprillil 2019, algusega kell 11.00 Obinitsa Seltsimaja õuel. Päev algab 10.30 mälestusminutitega Obinitsa surnuaias. Kell 12.00 jätkub päev munaloomkaga.

Omakultuuripreemiate üleandmisele on oodatud kõik seto omakultuuri austajad ja viljelejad.

Sündmust toetab Setomaa Kultuuriprogramm ja Setomaa Vallavalitsus.Kommentaarid

Kommentaare pole

Kommentaari lisamine

CAPTCHA
Kontrollkood