Vägi om õks pääl, vesi all.

Leelopäevaks valmis seto laulupärimuse veebileht (0)

2. juulil toimunud XVI leelopäeva eel sai valmis on seto laulupärimuse koduleht https://laul.setomaa.ee/.

Lehe koostasid Setomaa Liidu tellimusel Eesti Rahvaluule Arhiivi teadlased Janika Oras ja Andreas Kalkun, Zhanna Pärtlas Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiast ning Lummo Kati leelokoori liikmed Meel Valk, Mari Kaisel ja Triin Vissel. Kodulehe aluseks on Triinu Ojamaa juhitud Eesti Teadusfondi grandiprojekti raames 2009. aastal valminud koduleht. Kodulehel on kasutatud Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiivi salvestusi.

Lehel jagub õppimis- ja avastamisrõõmu pikaks ajaks. Seal on palju laulusõnu, arhiivisalvestusi, leelo noote, põhjalikud selgitused leelo viisidest, mitmehäälsusest, sõnade loomisest ja värsirütmist. Juttu on nii vanematest kui uuematest lauludest, nii naiste kui meeste leelost, siberi seto laulutraditsioonist ja ka seto kirikulaulust. Lehele on kokku toodud suur osa seto leelo teemalistest saadetest, klippidest ja filmidest läbi aegade, mis loovad võimaluse vaadata kuidas leelot lauldi, kuidas liiguti, mida mõtlesid ja kuidas leelost kõnelesid lauluemad 40 või isegi 60 aastat tagasi.

Üks eriti põnev osa kodulehest on nn karaoke laulud ehk seto leelo mitmekanalisalvestused. Karaoke lauludes on võimalik kuulata seto koori eri hääli, sest iga laulja hääl on salvestatud eraldi mikrofoniga. Need salvestused on suurepärane õppematerjal ja annavad väga hea ülevaate seto leelo rikkalikust mitmehäälsusest. Võimalik on erinevate lauljate hääli ükshaaval sisse ja välja lülitada, nii saab kuulata, kuidas täpselt laulab killõ, milliseid viisivariante laulavad erinevad lauljad või millised on alumise torrõ käigud. Saab ka katsetada ise koos seto kooriga laulmist.

See koduleht muudab loodetavasti leelo õppimise lihtsamaks ja kättesaadavamaks ning veel rohkem inimesi avastab enda jaoks 2000 aastat vana laulutraditsiooni lõputult põneva maailma. Seto leelot saab õppida igasuvises Lummo Kati laululaagris ja ka Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias pärimuslaulu õppekaval.

Lehe valmimist toetas Rahvakultuuri Keskus Seto pärimuskultuuri toetusmeetmest, Eesti Kultuurkapital ja Setomaa Liit, lehe veebimajutuse kulud kannab Setomaa vald.



Kommentaarid

Kommentaare pole

Kommentaari lisamine

CAPTCHA
Kontrollkood